4 sene sonra çocuğunun Arap olduğunu öğrendi

DNA testi ile çocuklarının doğum sırasında hastanede karıştığı ortaya çıkan Ali ve Yakup, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında gidip geliyor. Gerçek aileleriyle birlikte yaşayan Ali ve Yakup, aradan 8 yıl geçmesine rağmen hala kendi ülkelerinin vatandaşlığına geçirilmedi.

Hataylı Yusuf Cüce, Suudi Arabistan’da 2003 yılında oto elektrikçiliği yaptığı sırada eşi Funda Cüce ile bir oğulları dünyaya geldi. Yakup doğunca anne Cüce, Hatay’a döndü. Çocuk büyüdükçe etraftan gelen “Bu çocuk size benzemiyor” tepkileri sonunda çift çocuklarına DNA testi yaptırınca gerçek ortaya çıktı. Suudi Arabistan’da yaptıkları araştırmalar sonucunda kendi çocukları Ali’nin de Suudi Müneccim ailesine verildiğini öğrendiler. 4 yaşında olan çocuklar, aileler tarafından değiştirildi. Fakat çocuklar uzun süre adaptasyon sorunu yaşadı.

İkametgâhla okula gidiyorlar

Çocuklar 12 yaşına gelirken, gerçeğin ortaya çıkmasının üzerinden geçen 8 senede yaşanan zorluklar ise bitmedi. Yusuf Cüce, 8 senedir yaşadıklarını Milliyet’e anlattı.

“Hiçbir şey aşılmadı. Hâlâ aynı sıkıntılarla yaşıyoruz” diyen Cüce, en büyük sıkıntıyı biyolojik oğulları Ali’nin hâlâ Türkiye vatandaşlığı alamamış olması konusunda yaşadıklarını dile getirdi. Bugün 7. sınıfta okuyan Ali’yi ikemetgah çıkartarak okula kaydettirebildiklerini söyleyen Cüce, Yakup’un da Suudi Arabistan’da aynı şekilde okuduğunu anlattı.

Aslında çocuklara vatandaşlık verilememesinin de nedeni ailelerin her iki çocuktan da kopamamaları… Zira Cüce ailesi, Yakup’u nüfuslarından “O da bizim oğlumuz” diyerek çıkartmamış. Bu nedenle Ali’yi de nüfuslarına alamamışlar. Nüfuslarına alamayınca çocuklara vatandaşlık da verilememiş.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *